Wehikuł czasu – marzec 2018 (rok 10/109)

W ramach dalszego ciągu noworocznych podsumowań i zimowych spotkań wydarzyły się kolejne chwile, miłe dla Wehikułu i jego Przyjaciół. W trakcie spotkania Rady TZG Wehikuł wręczył „Wejściówkę do Warsu głogowskiego Wehikułu czasu” Zbigniewowi Mazurkowi, a Urszuli Ziębie i Janowi Hłubowskiemu Złote Bilety. Tu trzeba dopowiedzieć, że „Wejściówka” to stopień wyższy Złotego Biletu, przyznawany od ubiegłego roku. Jest to dyplom z okolicznościowym tekstem i rękodziełem autorskiego napoju. W trakcie spotkania Rady (100 % frekwencja – niespotykane wydarzenie z udziałem licznych gości) podziękowania zebrał i Wehikuł czasu.

Głogów, Ziemia Głogowska i więcej, okiem kamery Zbyszka Lipowskiego” – Wydarzeniem był zorganizowany pod tym tytułem, przez TZG i MOK w Głogowie, wieczór filmowy. W trakcie spotkania, obok przeglądu dorobku filmowego, zaprezentowano również premierowy pokaz filmu „Telemach Pilitsidis”. Autorem zdjęć jest wyżej wymieniony, producentem Ewa i Jarosław Kachnowiczowie, właściciele kliniki „Vita-med”, scenariusz napisał Kazimierz S. Ożóg, a muzykę Mirosław Kuba Kaczmarek.

1 - 2018.03.03- MOK Z.L-PGajek

Na scenie MOK-u Prezydent Rafael Rokaszewicz, Zbigniew Lipowski i Telemach Pilitsidis w trakcie spotkania. (fot. Piotr Gajek)

VI Głogowska Nagroda Historyczna „Złoty Bilet czytelników Głogowskiego Wehikułu czasu” wkracza w fazę decydującą. W najbliższym czasie członkowie Kapituły zaproponują kandydatów i wybiorą Laureata. A poznamy go 24 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Specjalnym gościem Gali będzie wielka dama polskiej literatury, wybitna pisarka i eseistka, dwukrotna laureatka nagrody „Nike” – Olga Tokarczuk.

Doczekała się konserwacji tablica barona Juliena Ch. Rheinwalda, generała francuskiego, Komandora Legii Honorowej, gubernatora Głogowa. Francuz zmarł w Głogowie w 1810 r., na skutek udaru i został pochowany w forcie Stern „Gwiazda”. Na tyle dobrze zapisał się w pamięci mieszkańców, że ci ufundowali i wmurowali w miejscu pochowania na terenie fortu „Gwiazda” tablicę z epitafium. Dotrwała, choć w kiepskim stanie, do początków XXI wieku. Erozja jednak postępowała coraz szybciej. O renowację tego zabytku upominało się TZG i wielu głogowskich regionalistów. Wsparcia udzielali badacze i sympatycy okresu napoleońskiego. Tekst stawał się nieczytelny. Piaskowiec tak ma. Aż przyszedł moment, że Intertrans SA, właściciel terenu, zlecił prace specjalistom. Powtórne odsłonięcie niebawem ….

2 - 1810.03 - Rheinwald p+éyta

Płyta barona Juliena Ch. Rheinwalda w trakcie konserwacji.

O mroźnej zimie w przeszłości, w tym o budowie mostu pontonowego przez głogowskich saperów i innych marcowych ciekawostkach

 Zapraszam do lektury Wehikułu na stronie TZG i do Niecodziennika „Wehikułu czasu” – https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – marzec 2018 (rok 10/109) została wyłączona

Wehikuł czasu – luty 2018 (rok 9/108)

Prezydent Rafael Rokaszewicz w trakcie Koncertu Noworocznego w Miejskim Ośrodku Kultury, w sobotę, 3 lutego br., wręczył Medale Honorowe Miasta Głogowa.

Wśród wyróżnionych znalazł się znany głogowianin, regionalista, autor i piewca miasta i okolic, cyklista, przewodnik i tłumacz, wieloletni wiceprezes i działacz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej Antoni Bok.

Medale otrzymały również Eugenia Walczak i Urszula Zajączkowska, które od kilkunastu lat przygotowują posiłki dla potrzebujących w Kuchni im. Brata Alberta oraz Jolanta Schebitz-Herbert prowadząca Dom Samotnych Matek z Dziećmi.

Wehikuł czasu serdecznie gratuluje.

1a - RR i AB

W trakcie uroczystości na scenie MOK Antoni Bok i Prezydent Rafael Rokaszewicz.

(fot. Barbara Popiel)

Pierwszy miesiąc  Nowego Roku upłynął pod znakiem charytatywnych działań na rzecz innych i ferii zimowych młodzieży szkolnej.

Na Ziemi Głogowskiej odbyło się wiele imprez z okazji 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. TZG przekazał na aukcję 3 pakiety interesujących i pomysłowych pamiątek swojej działalności, jak wydawnictwa z autografami autorów czy ilustracje Głogowskiego Ratusza ( z „Poli i Stasia….”) z autografami czterech Prezydentów Głogowa. A w licytacji innych ciekawych przedmiotów, choć per procura, udział wziął i Wehikuł.

Dwa tygodnie później odbyło się już po raz kolejny, charytatywne  kolędowanie głogowskich dziennikarzy. W ubiegłym roku dla chorej Amelki, teraz

dla chorego Tomka. Wzruszająca impreza z udziałem sportowej młodzieży miejscowych klubów przyniosła wymierny efekt.

Jeżeli ferie to – X jubileuszowa „Zima w Twierdzy” – Wehikuł towarzyszy akcji od jej początków. Dla przypomnienia –  organizatorzy akcji Lato i Zima w Twierdzy są laureatami I Głogowskiej Nagrody Historycznej, a jeden z jej moderatorów – Ireneusz Dominiak otrzymał Głogowską Nagrodę Historyczną numer II. Jubileuszowy wymiar miał i rekordowy rozmiar. Jak piszą organizatorzy „na tegoroczne spotkania przychodziło średnio 150 osób. Na dniu wojskowym, razem z kilkudziesięcioma dziećmi z MCWR, przedszkoli, sąsiednich gmin było ponad 200 osób. … frekwencja naprawdę pozytywnie nas zaskoczyła. Cieszy, że mieszkańcy chcą poznawać dzieje swojego miasta i zwiedzać to co jeszcze dostępne”. Wehikuł podziela to zdanie i również zaprasza na „lato w Twierdzy 2018”.

W ubiegłym roku Wehikuł przyznał m.in. za kontynuowanie pasji, upowszechnianie wiedzy o przeszłości miasta i urok osobisty Ireneuszowi Dominiakowi i Stefanowi Górawskiemu swoją nagrodę specjalną. Nazwał ją „Wejściówką do Warsu głogowskiego Wehikułu czasu”, a był to dyplom z okolicznościowym tekstem i rękodziełem autorskiego napoju. Wręczono je przy okazji uroczystości osobistych.

 

1a - RR i AB

W tegorocznej głogowskiej zbiórce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wziął udział również profesor Jan z Głogowa (fot. Jerzy Popiel)

Zapraszam do lektury Wehikułu na stronie TZG i do Niecodziennika  ”Wehikuł czasu”- https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – luty 2018 (rok 9/108) została wyłączona

Wehikuł czasu – styczeń 2018 (rok 9/107)

Przed nami rok szczególny. Obchodzić będziemy rocznice zdarzeń mających wielkie znaczenie dla współczesnych i potomnych. Będziemy je przypominać publikując materialy źródłowe, ilustracje i opowieści. Przypomnimy fakty wielkie i oczywiste jak i te drobne, lokalne i mikro.

400 lat temu wybucha wojna trzydziestoletnia – konflikt religijny trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648, w którym  pośrednio lub bezpośrednio, wzięły udział niemal wszystkie państwa europejskie. Spowodowana przyczynami natury religijnej, politycznie miała osłabić potęgę Habsburgów. Zniszczyła m.in. Śląsk i Glogów. Choć formalnie zakończona tzw. pokojem westfalskim, tu trwała przez łupieżczą obecność garnizonu szwedzkiego do sierpnia 1650 roku.

100 lat temu Polska odzyskała Niepodległość. Zapowiadane uroczyste obchody będą miały miejsce również w Głogowie. A kulminacją będzie data 11 listopada 2018 roku. A ówczesny Glogau był na progu tworzącej się Rzeczpospolitej. Przypomnimy jego miejsce i rolę w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Natomiast porzadki okolicznościowe możnaby zaczać od ujednolicenia tabliczek z nazwami ulic Ojców Niepodległości.

99 lat temu przez niemiecki Glogau w zaplombowanych wagonach przejechały tysiące zołnierzy „Błękitnej Armii” generała Hallera. Z tej okazji zawiśnie w kwietniu dzięki staraniom głogowskiego radnego i miłośnika przeszłości Pawła Chruszcza tablica na dworcu kolejowym.

65 lat temu zaczęła wchodzić w ostatnią fazę planowania budowa mostu drogowego przez Odrę. mieszkańcy  tego zrujnowanego miasta jeszcze o tym nie wiedzieli….

Białoczerwony Głogów w grudniu 2017 r. (fot. Zbigniew Lipowski)

Zapraszam do lektury Wehikułu na stronie TZG i do Niecodziennika „Wehikułu czasu” – https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – styczeń 2018 (rok 9/107) została wyłączona

Wehikuł czasu – grudzień 2017 (rok 9/106)

Listopad tradycyjnie niepodległościowo – w trakcie uroczystości, w tym roku związanych również ze stuleciem szczypiorniaka, czyli kochanej w Głogowie piłki ręcznej, wręczono tytuły Zasłużonym dla Głogowa. Wehikuł dołącza się do gratulacji składanych Przemysławowi Lewickiemu, Zdzisławowi Wandyczowi i  Wiktorowi Wolskiemu. Zdziwienie budzi fakt, że żaden z uprawnionych podmiotów nie zgłosił kandydata do tytułu Honorowego Obywatela Głogowa.

Głogowska Miejska Biblioteka Publiczna ma korzenie sięgające zimy 1945 roku. Jednak oficjalnie 70 urodziny  obchodzić będzie  w połowie grudnia (15.12.2017). Wehikuł dostał zaproszenie na to wydarzenie.

Biblioteka to jest miejsce, w którym odprawia się czary. Tu się można przenieść w przeszłość. Tu cofają się zegary. – z zaproszenia wymyka się cytat z książeczki „Wypożyczalnia czarów“ Elizy Piotrowskiej, tu właśnie wydanej.

Nad dachami Głogowa, w samo południe 5 grudnia, głogowskiej wieży ratuszowej znów upięto czapkę św. Mikołaja. (fot. Barbara Popiel)

Minęły już uroczystości 50-lecia Muzeum i 500-lecia reformacji, te ostatnie przygotowane imponująco. Wisienką na torcie obchodów MA-H będzie starannie wydany reprint, znajdującego się w zbiorach Muzeum albumu – Richard Knötel, 63 Skizzen von Gross-Glogau in den Jahren 1806-14. Gross Glogau 1877.

Po raz pierwszy od końca II wojny światowej odbyła się msza w ruinach byłego kościoła św. Mikołaja. Jak stwierdził jeden z czytelników Wehikułu czasu na swoim profilu fb – „Było przepięknie… Uczta dla ducha i ciała. Kto nie był niech żałuje”.

W trakcie mszy w ruinach (Fot. Kacper Chudzik, Tygodnik Głogowski)

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne grudniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – grudzień 2017 (rok 9/106) została wyłączona