Wehikuł czasu – październik 2017 (rok 9/104)

Październik kiedyś był „miesiącem oszczędzania” dziś to miesiąc jubileuszy.

Siedemdziesiąt lat temu powołano bibliotekę miejską. Na internetowej stronie Książnicy czytamy, że  uruchomienie Miejskiej Biblioteki Publicznej nastąpiło w listopadzie 1947 roku. Fakt jubileuszu w tym roku jest jednoznaczny a pamięć do szczegółów ułomna. Ale wspomnieć trzeba, że już w grudniu 1945 r. zebrano wśród pionierów 27 książek, które wymieniano między sobą.

Pięćdziesiąt lat temu powołano kolejną placówkę kultury – powstało Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych, prekursor dzisiejszego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Pół wieku głogowskiego Muzeum to skarby numizmatyczne, wielkie wystawy i bogate zbiory w przepastnych magazynach.

Dwadzieścia lat temu z kolei powstało głogowskie Radio Plus.

Wehikuł czasu życzy głogowskim Bibliotekarzom, Muzealnikom i Radiowcom sukcesów i satysfakcji.

Pięć lat temu, po informacjach, że posąg Księżnej Salomei opuścił Muzeum Narodowe w Poznaniu by znaleźć się na wielkiej wystawie europejskiej rzeźby figuralnej w Niemczech, Wehikuł wystąpił z inicjatywą spotkania z autorką konserwacji, mgr Sabiną Figurniak. Potem były propozycje zorganizowania czasowej prezentacji rzeźby w Głogowie. Tu nikt nie okazał się zainteresowany. Wreszcie entuzjaści z TZG poszli za podpowiedzią i udali się we wrześniu 2017 r., dużą grupą „w odwiedziny do księżnej Salomei”. Tam odbyło się spotkanie z konserwatorem, popłynęła opowieść a u stóp księżnej pani znalazła się głogowska róża.

Przypomnijmy – uznany za zaginiony, pełnoplastyczny obiekt został znaleziony po wojnie w jednej z odsłoniętych wnęk zrujnowanej kolegiaty.

Przekazany do wrocławskiego Muzeum Narodowego, trafił w depozyt do Poznania, bo Salomea była wielkopolską księżniczką

 

Księżna Salome z różą od Głogowian w poznańskim Muzeum Narodowym

(fot. Dariusz A. Czaja)

Zapraszam do lektury Wehikułu na stronie TZG i do Niecodziennika „Wehikułu czasu” – https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – październik 2017 (rok 9/104) została wyłączona

 I skończyły się wakacje. Wrzesień rozpoczął się tradycyjnie inauguracją roku szkolnego ale już w objeciach reformy systemu oświaty i obchodami kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dla lokalnych regionalistów sobota, 2 września była okazją do spotkania  Odbył się VIII Piknik Forteczny, członków i sympatyków Towarzystwa Ziemi Głogowskiej na terenie fortu „Luneta” nad Jeziorem Zamkowym. Chętni poznawali tajemnice Fortu. Była okazja do wymiany doświadczeń, podziękowań, rozmów dotyczących działalności regionalistycznej oraz o historii Ziemi Głogowskiej. Jak i w całym kraju tak i tu czytano „Wesele”.

Miło poinformować, że Laureat V Głogowskiej Nagrody Historycznej Wehikułu czasu, przewodnik TZG dla dzieci „Poli i Stasia wędrówki po Głogowie” zwyciężył w wakacyjnym  konkursie Gazety Wrocławskiej: Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2017 (w kategorii wydawnictwo)

Na początku sierpnia Wehikuł przebywał w Głogowie.  W trakcie pobytu obok spotkań z tymi, którzy byli w mieście przed, lub po swoim urlopie, poczynil kilka  obserwacji i zebrał tez kilka doświadczeń. Będzie czas do nich wrocić przy okazji.

         4 sierpnia miało miejsce wydarzenie szczególne. W Szpitalu Powiatowym odsłonięta została tablica poświęcona dr. Wiesławowi Juszkiewiczowi, który70 lat temu jako pierwszy polski lekarz rozpoczął tu pracę. Doktor poświęcił swojemu miastu kolejne lata życia. Do 1999 roku pracował zawodowo. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Legnickiej.

W trakcie uroczystości głos zabrał syn Doktora, również jak i on Honorowy Obywatel Głogowa, Władysław Juszkiewicz, na co dzień mieszkający w Los Angeles. Z lewej dr Edward Schmidt, Prezes Zarządu Szpitala i chór „Gaudium” pod dyrekcją Barbary Walendziak, który uświetnił uroczystość. (fot Dariusz A. Czaja)

Odkrycia głogowskie. Przy ul Mickiewicza na terenie rejonu GDDKiA znajduje się nietypowe lapidarium. Można nazwać – ogródek kamiennych i petonowych artefaktów drogowych.  Można zobaczyc granitowe krawężniki sprzed lat, w tym niespotykane już kamienne łuki, stuletnie słupki kilometrowe, znaki drogowe. Obserwować ewolucję tzw. galanterii drogowej, wraz z postępem w budowie dróg. A wszystko wraz z barwną opowieścią kierownika inż. Dariusza Zajączkowskiego, który zapewnia, że po kontakcie telefonicznym zaspokoi  ciekawość każdego zainteresowanego.

Lapidarium kamieniarki drogowej

Zapraszam do lektury Wehikułu na stronie TZG i do Niecodziennika „Wehikułu czasu” – https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Czytaj dalej

Opublikowane przez @admin | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – wrzesień 2017 (rok 9/103) została wyłączona

Wehikuł czasu – sierpień 2017 (rok 9/102)

Lato w Twierdzy 2017 – już po raz kolejny przez wakacyjne dwa tygodnie ciekawi Głogowa uczestnicy poznawali tajemnice i przeszłość miasta. Zwiedzali podziemne obiekty, zagladali do trudno dostępnych na co dzień obiekty (np. technikum nr 6). Wdrapywali się na wieże, spływali Odrą, chłodzili w basenie Zwiedzali również okolice bliższe i dalsze, bo trafili nawet do górskich twierdz sudeckich w Kłodzku i Srebrnej Górze.

Odbudowa Teatru – 14 lipca prezydent Rafael Rokaszewicz podpisał umowę z prezesem firmy Pre-Fabrykat z Karpacza, Stanisławem Tomkiewiczem na odbudowę Teatru Miejskiego. Ruina w Rynku ma już niebawem przestac straszyć. Choć budowlani się zastrzegają a inwestor potwierdza, że jednak ze względu na stan ruin, prace mogą się wydłużyć. I prawie nazajutrz rozpoczęły się dziaalnia wstępne związane z przejmowaniem placu budowy

Wizualizacja elewacji wschodniej Teatru

Wehikuł zainteresowanym i zaniepokojonym mieszkańcom Głogowa spieszy donieść, że odbudowa nie wiąże się z postawieniem cukierkowej, gips-kartonowej i styropianowej budowli. Zainspirowany aktywnością i pytaniami GROT i GFH, dotyczącymi elewacji, dotarł do dokumentacji. Wynika z niej m.in. że nastapi „odtworzenie historycznych detali architektonicznych i profilowanych gzymsów”.

Najbardziej reprezentacyjny i prestiżowy ryzalit środkowy elewacji wschodniej (czyli po prostu główne wejście) zostanie potraktowany ze szczególnym pietyzmem. Trzymając się ogólnej, przedstawionej wyżej zasady:

– koncha nad wejściem zostanie odrestaurowana w zakresie geometrii sklepienia, detal architektoniczny odtworzony zostanie tylko w strefie zachowanej do dziś, natomiast pozostała część otrzyma detal zaznaczony malowaniem.

– popiersie A. Gryphiusa zostanie odtworzone w sztucznym kamieniu, a zachowana pozostałość po zakonserwowaniu będzie eksponowana wewnątrz Teatru.

– zniszczony w dużej części fryz pełen figur nad wejściem, zostanie przedstawiony w formie jasnego pasa tynku, Na tym tle zostana umieszczone zakonserwowane element, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

– najbardziej interesujące – dwie kolumny przy wejściu zostaną zachowane wraz ze śladami zniszczeń wojennych (ślady po kulach).

Wizualizacja ryzalitu elewacji Teatru, który zostanie zachowany jako pomnik, symbol zniszczeń wojennych.

Lato w Muzeum – przedsięwzięcie obowiązkowe wielu placówek muzealnych w kraju w tym i głogowskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Tu w tym roku, w sierpniu uczestnicy uzyskają m.in. odpowiedzi na pytania: Jak dawniej powstawały książki? Co to jest exlibris? Jak wykonać własnoręcznie zakładkę do książki?

A w Muzeum Ziemi Wschowskiej w odpowiedzi na pytanie – z czym kojarzy się dzieciom muzeum, usłyszano, ze to miejsce, gdzie znajdują się„Stare zgubiska”.

Zachęcamy do odwiedzin muzeów i miejsc pamięci. I do dzielenia się ciekawostkami dotyczącymi przeszłości Ziemi Głogowskiej czy znajdowanymi w trakcie wakacyjnych wedrówek glogovianami. Łamy Wehikułu i Niecodziennika czekają i niespodzianki dla czytelników również.

 

Zapraszam do lektury Wehikułu na stronie TZG i do Niecodziennika „Wehikułu czasu” – https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – sierpień 2017 (rok 9/102) została wyłączona

Wehikuł czasu – lipiec 2017 (rok 9/101)

Rozpoczęły sie wakacje, najpiękniejszy czas w roku dla najmłodszych i okres, w którym i starsi znajdują czas na inne zainteresowania i propozycje. Dzis kilka okozji i powodów do wakacyjnej lektury.
10 lipca rozpocznie się kolejna odsłona „Lata w twierdzy”. Przez dwa tygodnie duzi i mali otrzymają kolejne porcje wiedzy o przeszłości miasta i możliwość przeżycia przygody.

Mija 20 lat od przybycia na ziemię głogowską wielkiej wody. W opanowaniu żywiołu jaki niosła w „powodzi tysiąclecia” Odra, duże zaangażowanie wykazały całe społecznosci, w tym strażacy i żołnierze. Udało się im obronić miasto i okolice.

 W czasie posiłku w stołówce głogowskich koszar premier Rządu RP, Włodzimierz Cimoszewicz i dowódca 6 głogowskiego pułku drogowo-mostowego Andrzej Piękny. A w kolejce po kolację połowa rządu z ministrem Leszkiem Millerem. (ze zbiorów I. Dominiaka)

 

Przed wakacjami m.in zawitał na Głogowską Stację PKP pociąg „Leszczyna”. wolsztyński parowóz zabrał swoich pasażerów w wyprawę w stylu retro. A w Marinie na początek lata odbył się koncert szant.

Wehikuł czasu rekomenduje już po raz drugi Blogi z cyklu Glogovia – Glogau – Głogów, prowadzone przez p. Sławomira Olejnika wraz z uczniami głogowskiego 4 Gimnazjum. Jak pisze „w tym roku uczniowie Gimnazjum nr 4 zainteresowali się architekturą zabytków ziemi głogowskiej ze szczególnym uwzględnieniem detali i motywów architektonicznych”.  Tym samym, pod hasłem „Glogovia-Glogau-Głogów – architektura mojego miasta” – powstał słownik pojęć architektonicznych ilustrowany przykładami otaczających młodych głogowian  zabytków. Warto na chwilę choc zajrzeć po podany adres:

http://glogovia-glogau-glogow-achmm.blogspot.com/ – w przystępny sposób opisane pojęcia, które można zapamiętać.

 A na zdjęciu młodzi głogowianie na basenie w początku lat sześćdziesiętych.

(fot. R. Sanojca ze zbiorów M. Szatkowskiego)

Zapraszam do lektury Wehikułu na stronie TZG i do Niecodziennika „Wehikułu czasu” – https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu/

 Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – lipiec 2017 (rok 9/101) została wyłączona