Wehikuł czasu – listopad 2019 (rok 11/129)

OLGA TOKARCZUK z literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok! Taką wiadomość usłyszeliśmy kilka tygodni temu. Pani Olga była gościem specjalnym Gali Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet” Wehikułu Czasu w dniu 24 kwietnia 2018 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W trakcie Gali Noblistka ogłosiła Laureata Nagrody i spotkała się z czytelnikami. Podzieliła się z nimi informacją, że oczekuje na rozstrzygnięcie jury nagrody Bookera (ang. The Man Booker International Prize 2018) za książkę „Bieguni”. I już wiemy, że ją w maju tamtego roku otrzymała.

PANI OLGO – SERDECZNE GRATULACJE !!!!!

W trakcie spotkania w MBP (fot. Artur Starczewski)

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie po raz 15. zainaugurowała nowy rok akademicki. Rozpoczyna go 300 nowych studentów.

Obecnie na uczelni funkcjonuje sześć kierunków i trzynaście specjalności na czterech instytutach. Inicjuje się studia magisterskie.

Wehikuł czasu składał już życzenia w rocznicę powstania uczelni. Jednak uroczystości przeniesiono na jesień – w związku z tym jeszcze raz przyjaciołom i znajomym z PWSZ wszystkiego najlepszego.

27 paździenika 1949 roku  w Głogowie urodził się Andrzej Ruebenbauer, dla sąsiadów i przyjaciół Tomek. Mija właśnie 70 lat jego nieprzerwanego (na dłużej) pobytu w Głogowie, tu kończył szkoły, tu również był w wojsku (5 PBAA), tu pracował w oświacie i tu wreszcie do całkiem niedawna prowadził szkołę jazdy.

Jako jeden z nielicznych z powojennej gromady rówieśników, pozostał mieszkańcem ulicy 10 Maja. Jest kopalnią wiedzy o swoim mieście i jego ludziach. Miłośnik motoryzacji i rozmów na wszystkie tematy, działacz sportowy, nauczyciel jazdy. Jako jeden z pierwszych odpowiedział na inicjatywę Bogusi Slifierz i współorganizuje imieniny ulicy 10 Maja. Aktywnie się włączył również w przygotowywanie wspomnieniowej książki mieszkańców okołoszpitalnych uliczek.

Jego rodzice byli jednymi z pierwszych mieszkańców Głogowa. Mama, Wanda, przyjechała z Wągrowca. Część wojny spędziła niestety w niemieckim więzieniu, na lubelskim zamku. Ojciec Jerzy, oficer kampanii wrześniowej, pracował w PUR, potem w firmach obsługi rolnictwa. Działacz społeczny i działkowiec. Starszy brat, Jerzy, tworzył podstawy głogowskiego boksu.

Tomku, dużo zdrowia i sił oraz czasu na wspólne gawędziarskie spotkania, bo jeszcze jest tyle do opowiadania…

Andrzej Ruebenbauer (z lewej) w trakcie spotkania z Janem Smorczewskim, byłym mieszkańcem ul. 10 maja w 2019 roku.

22 listopada odbędzie się uroczyste otwarcie Teatru im Andreasa Gryphiusa. Rozpocznie się wtedy, trwające kilka tygodni, święto Teatru w Głogowie.

Jak mówił prezydent Rafael Rokaszewicz – jako zachowany w ruinie obiekt był to najstarszy teatr w Polsce. Teraz mamy jednocześnie najstarszą, jak i najnowszą scenę teatralną w Polsce. Budynek kosztem ponad 30 mln złotych został podniesiony z ruiny.

Wehikuł czasu otrzymał zaproszenie na uroczystości i prapremierę sztuki „Piast” Andreasa Gryphiusa w inscenizacji zespołu Teatru Lubuskiego z Zielonej Góry. Czytelnikom obiecujemy relację.

Popiersie patrona Teatru na historycznym miejscu. Relief nie zostal zrekonstruowany, widać tylko odświeżone pozostałości. Natomiast dwie kolumny zostały zakonserwowane i nie odnowione. Są świadectwem rozstrzelanego w 1945 roku Teatru (fot. Wehikul czasu, październik 2019.

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – listopad 2019 (rok 11/129) została wyłączona

Wehikuł czasu – październik 2019 (rok 11/128)

XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich obradujący w Lublinie we wrześniu obszedł nas szczególnie. Był naukowym ukoronowaniem obchodów 450 rocznicy Unii Lubelskiej. Dotyczył spraw profesjonalistów, ale i hobbystów, miłośników i badaczy przeszłości.

Prof. dr hab. Jan Pomorski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XX PZHP w wykładzie inauguracyjnym zapytał fundamentalnie:

„Po co środowisku polskich historyków potrzebne są jeszcze zjazdy powszechne? W dobie wszechwładnej w Polsce XXI wieku „punktozy” i „grantozy”, gdzie każda aktywność zawodowa musi przekładać się na ilość zdobytych punktów i pozyskanych środków finansowych na badania, to pytanie słychać coraz częściej i głośniej. Zawarty jest w nim, jak sądzę, autentyczny niepokój o przyszłość tak samych zjazdów, jak i celowość podtrzymywania ich dotychczasowego formatu”.

A później jeszcze dosadniej i dobitniej. Warto poznać ten mądry tekst: http://xxpzhp.umcs.lublin.pl/

Lubelskie Centrum Konferencyjne było główną siedzibą XX Zajzdu, w Centrum Spotkania Kultur odbywały się m.in. Targi Książki Historycznej – na Placu Teatralnym

W konferencyjnych salach trwały dyskusje i wykłady. Historyków odwiedził Prezydent RP. Tętniły też życiem reprezentacyjne obiekty, o których wyżej. A w innych miejscach Lublina? Prof. Norman Davies prezentował w Teatrze Starym swoją nową książkę. Była historyczna kolacja i 3 dania z czasów renesansu. Receptury opracował prof. Jarosław Dumanowski z UMK, a przygotował maestro Jean Bos. Było zwiedzanie kaplicy św. Trójcy na Zamku. Książki stare i nowe prezentowane były na Targach Książki Historycznej. A obozy na błoniach przy „Arena Lublin” rozbili rekonstruktorzy. W ostatnim dniu Zjazdu dali na Arenie wielkie widowisko – „Bogowie wojny”. Była to barwna dwugodzinna opowieść o korzeniach Europy.

Wehikuł był w niektórych miejscach wydarzeń XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

Przypominamy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z albumu pamiątkowego Franciszka Smorczewskiego, żołnierza Września, jeńca wojennego i głogowianina od 1945 roku wybraliśmy zdjęcie, które prezentujemy przy notce. Natomiast tu pokazujemy okładkę tej rodzinnej pamiątki.

 

Okładka albumu zdjęć z pobytu w niewoli

 

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres: wehikulczasuglogow@interia.pl   

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu – październik 2019 (rok 11/128) została wyłączona

Wehikuł czasu lipiec 2019 (rok 11/125)

Minął  czerwiec – miesiąc wyjątkowych, jubileuszowych wydarzeń kulturalnych.

XXV Głogowskie Konfrontacje Literackie przeszły do historii. Gwiazdą była Dorota Masłowska, autorka bestsellerowego debiutu „Wojny polsko – ruskiej pod flagą biało – czerwoną” i laureatka Literackiej Nagrody NIKE 2006. Obok niej dzieliły się ze słuchaczami swoją twórczością Marta Podgórnik i Justyna Kopińska. W ruinach kościoła św. Mikołaja odbył się koncert muzyki celtyckiej, w MOK recital Magdy Umer. Tradycyjnie poezja też królowala „pod gwiazdami” na dziedzińcu Zamku.

Zakończyła się STACHURIADA 2019. W jej ramach odbył się XIV Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję” czy konkurs Nocny Turniej Jednego Wiersza „O biały dym lokomotywy”. Jednak wydarzeniem było piątkowe spotkanie – filmowe i muzyczne wspomnienia z udziałem Elżbiety Adamiak, Andrzeja Garczarka, Jerzego Dębiny, Marka Gałązki oraz Zbigniewa Rybki. Koncert Mirosława Czyżykiewicza. Wyjątkowy też był emitowany film dwóch Zbigniewów – Lipowskiego i Rybki – „Pod wielkim dachem nieba”.

Kadr tytułowy filmu dzięki uprzejmości pani Dyrektor GOKiS w Kotli, Iwony Adamczak.

Jubileuszowe X imieniny Jana połączyły solenizantów, polityków, przybyło kolejne drzewo. Tym razem posadzono dąb podarowany przez społeczność Zbaraża.

Wakacyjne glogoviana – rozpoczęły się wakacje. Wehikuł czeka więc na wakacyjne glogoviana – Wasze zdjęcia prezentujące miasto i ziemię głogowską w Polsce i zagranicą. Taką opowieścią jest przypominany tekst o początkach piłki nożnej, bo 14 lipca 1894, 125 lat temu, padła pierwsza bramka w historii futbolu dwóch krajów – O  pasji i pamięci – młodym piłkarzom nie tylko Chrobrego i Pogoni Lwów … o zdobywcy pierwszego gola w historii polskiej piłki nożnej.

Lato w Twierdzy – po raz kolejny. Tym razem  od 8 do 20 lipca odbędzie się m.in. piesza wycieczka ekstremalna poza miasto, warsztaty piekarskie, dzień z policją czy odwiedziny w wodociągach. Tradycyjnie zwiedzac będzie można niedostępne na co dzień podziemia, czy wyjechać ww atrakcyjne miejsca regionu.

Na koniec pro domo sua, czyli we własnej sprawie. Przebojem, zyskująca miejsce na mapie działalności społecznej Głogowa, Fundacja Owoc Głogu ustanowiła wyróżnienia o nazwie Gaja 2019. Kapituła pod przewodem niezmordowanej Ani Hamzy (znanej też jako Józefowicz) przyznała Gaję – w kategorii sztuka – wybitnej głogowskiej artystce Małgorzacie Maćkowiak. Nie tylko piszący te słowa kocha mandale we wszystkich kolorach niebieskich. Natomiast w kategorii historia dostrzeżono autora Wehikułu czasu. Dziękuję.

Logo Fundacji

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu lipiec 2019 (rok 11/125) została wyłączona

Wehikuł czasu czerwiec 2019 (rok 11/124)

15 lat temu, 22 czerwca 2004 roku ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów powołujące do życia Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Głogowie.

Na ręce Jej Magnificencji, dr Katarzyny Rusak, Wehikuł czasu składa serdeczne życzenia dalszego rozwoju uczelni, sukcesów dydaktycznych, badawczych i osobistych wszystkim studentom i pracownikom Uczelni. Przyjaciół z PWSZ uściśniemy przy najbliższej okazji.

Kompleks PWSZ

Zbliżają się X (tak! dziesiąte) Imieniny Jana, czyli spotkanie głogowskich Janin, Janów i Jaśków. 24 czerwca 2010 roku na ławeczce przy Profesorze Janie usiedli Jan Hłubowski wraz z Janem Fusem. Był też Antoni Bok z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, kilkoro znajomych i życzliwych przygodnych przechodniów. Zdjęcia robiła Grażyna Szyszka z Tygodnika Głogowskiego – a wirtualnie był też duchem Głogowski Wehikuł Czasu. Potem już, bez względu na pogodę, co roku w alei Wolności przy Janie z Głogowa składane są życzenia, a potem sadzone jest na pamiątkę oryginalne drzewko, wybrane przez pana Jana Hłubowskiego.

Wszystkim Jankom i Janom na ręce pani Janiny Ruebenbauer z ul. 10 Maja i Janowi Hłubowskiemu z Brzegu Głogowskiego wszystkiego najlepszego. Róbcie Państwo dalej swoje w zdrowiu i życzliwości otoczenia.

Tak wyglądała w lipcu 2017 roku żółtnica pomarańczowa, posadzona w Fosie Miejskiej w trakcie VII Imienin, przez Jasia Walosa. Każde drzewko opatrzone jest taką, jak widać, tablicą informacyjną (fot. Grażyna Mysków).

Kończy się rok szkolny 2018/2019. Rok wielu niespotykanych dotąd wydarzeń w oświacie. Jednym z nich była likwidacja gimnazjów. Uczniowie klas III zamykają bowiem za sobą drzwi gimnazjów w ustroju szkolnym RP. Za nami różne opinie, czasami kontrowersyjne sądy. Wehikuł wspomina przyjaciół z IV Gimnazjum im. Polskich Odkrywców. A głogowianom przypomina zmianę topograficzną. Już od dwóch lat, nie tyle, że przeszkadza żyć, ale budzi zdziwienie. Charakterystyczny budynek „Jedynki” – najpierw Szkoły Podstawowej, później Gimnazjum nr 1 – dziś mieści się SP nr 2.

Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2017 (fot. Jacek Maciejewski).

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres: wehikulczasuglogow@interia.pl

Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu czerwiec 2019 (rok 11/124) została wyłączona