Wehikuł czasu  – Marzec 2024 (rok 16/181)

Idzie wiosna, (albo już trwa blisko miesiąc?). Minął najcieplejszy luty od lat.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, o tej porze w Polsce nie było tak ciepło od ponad 100 lat. „Nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima” – skomentował rzecznik IMiGW Grzegorz Walijewski. „Średnie dobowe temperatury w lutym były bliższe tym kwietniowym niż marcowym”.

Wiosna na początku marca 2024 r. w ogrodzie w Grochowicach. Krzewy forsycji już przekwitają? (fot. J. Baraniecki)

„Odra – wizja rzeki w aspekcie adaptacji do zmian klimatu i współczesnych wyzwań społeczno-ekonomicznych” to temat konferencji w Głogowie (22.02.).

W Zamku Książąt Głogowskich trwa dziś (22.02.) konferencja z udziałem przedstawicieli samorządów, organizacji oraz instytucji odpowiedzialnych za tworzenie warunków do podejmowania decyzji związanych z rozwojem Odry i jej doliny na odcinku od Wrocławia do Nowej Soli.  To kolejna debata poświęcona Odrze. Rozmawiano o tym, jak jest, a jak być powinno. Przypomniano katastrofę na Odrze z 2022 roku. Organizatorzy uważają, że jest „najwyższy czas zmienić wizerunek Odry, która w świadomości Polaków kojarzy się teraz z brudnym ściekiem prowadzącym dużo soli. A to jest niezwykle bogata przyrodniczo i bardzo cenna rzeka, która jest też osią dla rozwoju dla tego regionu”.

Uczestnicy konferencji w głogowskim Zamku (fot. My Głogów)

Przed nami wybory samorządowe. Czworo kandydatów: Żaneta Baczyńska z PO, Adam Borysiewicz z głogowskiej Trzeciej Drogi rekomendowany przez PSL, Rafael Rokaszewicz dotychczasowy Prezydent oraz Wojciech Zubowski, poseł PiS i kandydat ze swojego komitetu ubiegać się będzie 7 kwietnia o wybór na pięcioletnią kadencję. Te komitety wystawiły również kandydatów do Rady Miasta i Rady Powiatu. Starostę wybiera Rada Powiatu. Wśród kandydatów wiele znanych, zasłużonych dla miasta i powiatu osób. Powodzenia.90 urodziny obchodzi dr Leopold Góral. Chirurg, społecznik, Honorowy Obywatel Głogowa. Przyjaciel i Czytelnik Wehikułu czasu. Pięć lat temu przekazaliśmy Leopoldowi „Złoty Bilet Głogowskiego Wehikułu czasu”.W dyplomie do niego zapisaliśmy, że „został przyznany Honorowemu Obywatelowi Głogowa, chirurgowi dzieci dużych i małych, animatorowi honorowego krwiodawstwa, pszczelarzowi i gawędziarzowi, za obecność w przestrzeni społecznej Głogowa, zapisywanie historii głogowskiej medycyny i współpracę z Wehikułem”.

Ad multos annos doktorze Leopoldzie!

Dr Leopold Góral, zawsze uśmiechnięty. Tu w chwili przyjmowania wyróżnienia Wehikułu czasu prezentował optymizm i radość z dnia codziennego. Obok kier. Dariusz Zajączkowski  z głogowskiego rejonu GDDKiA.

Następny Wehikuł – kwietniowy ukaże się już po Świętach Wielkanocnych, po wyborach samorządowych i po zakończeniu II Głogowskiego Festiwalu Historycznego. Już będziemy znali wszystkich Laureatów GNH, bowiem 5 kwietnia o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim im. Gryphiusa wręczone zostaną Nagrody za lata 2022 i 2023.

Do XI Głogowskiej Nagrody Historycznej za rok 2022 zostali Nominowani ze zgłoszonych 17 kandydatur:

  1. Zespół Archeologów Głogowskich za odkrywanie Głogowa w latach 1967 – 2022.

Mieczysław Kaczkowski, Marian Gryga, Wacław Pogorzelski, Zbigniew Lissak, Zenon Hendel, Henryk Pokora, Władysław Czyżyk, Leszek Lenarczyk, Krzysztof Demidziuk, Krzysztof Czapla, Aleksander Dobrowolski, Dariusz Łasek, Magdalena Świderska, Marzena Grochowska-Jasnos, Jakub Szajt, Krystian Książek, Natalia Bartczak.

za odkrywanie Głogowa w latach 1967 – 2022.

  1. Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie za projekt i publikację Jana Michalskiego pt. Na straży pamięci. 800 lat wsi Clobusco 1222 – Kłobuczyn 2022.
  2. Eryka Stolarska z zespołem Muzeum Archeologiczno-Historycznego za szerokie i obszerne przedstawienie wątka głogowskiego na wystawie „Cybisowie” w cyklu Rodzinne historie sztuki”.
  3. Miejska Biblioteka Publiczna za wydanieTelemach Pilitsidis, Śladami mentora, Głogów 2022.  
  4. Damian Szczepanowski i Paweł Łachowski za badania sfragistyczno-historyczne przedstawione w pracy  Wieża głodowa. Głogów 2022.

Do XII Głogowskiej Nagrody Historycznej za rok 2023 zostali Nominowani ze zgłoszonych 14 kandydatur:

  1. Łukasz Kazek za film „Papierowa Twierdza”.
  2. Dr hab Piotr Oszczanowski prof. UWr., dyr. Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dr Waldemar Hass dyr. MAH w Głogowie za sprowadzenie średniowiecznego posągu księżnej Salomei do Głogowa.
  3. Gmina Żukowice za inicjatywę i wydanie książki Kraina pól malowanych i bogatych złóż miedzi. Powojenne dzieje gminy Żukowice, pod red. Joanny Nowosielskiej-Sobel. 
  4. Dominik Jeton, Bartosz Skopiński za podcast historyczny „TAKI GŁOGÓW”.
  5. Dariusz A. Czaja, Piotr Makała, Mirosław Sygutowski za projekt i wykonanie plenerowej makiety twierdzy Głogów na przełomie XVII i XVIII wieku.

W trakcie najbliższej Gali Głogowskiej Nagrody Historycznej poznamy Laureatów XI i XII Nagrody, którzy otrzymają takie statuetki autorstwa Janusza Owsianego.

  • Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu i Pocztówka ze Śląska i inne marcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Wehikuł czasu  – Marzec 2024 (rok 16/181) została wyłączona

Kartka z Kalendarza historycznego TZG „Twierdza Głogów” – marzec 2024 rok.

Blok koszarowy, „Koszary Czerwone”

Nowoczesny, lekki pawilon Centrum Informacji Turystycznej wieńczy odkryty i udostępniony fragment tzw. bloku koszarowego, czy inaczej „Koszar Czerwonych”. Zarys części podziemnej tego fragmentu został oznaczony kolorowym brukiem i żywopłotem (kolejny znajduje się po drugiej stronie ulicy, pod przedwojenną salą gimnastyczną, a dziś ruiną kina „Bolko”).

Budowla została wykonana po zakończeniu wojen śląskich ok. 1770 r., w trakcie fryderycjańskiej modernizacji twierdzy, pomiędzy bastionami „Lew” i „Sebastian” (ten drugi – zachowany do dziś). Umieszczona w wale kurtyny, a przed pasem średniowiecznych murów obronnych, budowla powstała na zarysie prostokąta o szerokości ok. 12 m i długości ok. 80 m. Grubość ścian zewnętrznych wynosi ok. 1,16 m a bocznych – 2,9 m. Wysokość – od poziomu użytkowego do gzymsu wieńcowego – to ponad 7 m. Były to przygotowane na wypadek oblężenia koszary bomboochronne. W czasie pokoju mogły służyć 200 żołnierzom, a w czasie oblężenia nawet do ok. 1500.

W trakcie rozbiórki twierdzy na początku XX w. obiekt został, po zamurowaniu otworów, zasypany ziemią z okolicznych wałów, a po I wojnie, po krótkotrwałym użytkowaniu – opuszczony i zapomniany.

Po odkopaniu i odrestaurowaniu (2011-14) udostępniony fragment koszar prezentuje moduł z kazamatami mieszkalnymi, podzielonymi na dwie kondygnacje przy pomocy drewnianego stropu-podłogi. Atrakcją jest poterna, łącząca wnętrze twierdzy z fosą po drugiej stronie wału. W pomieszczeniach umieszczono wystawę o historii wojskowych umocnień twierdzy Głogów.

(opr. Wiesław Maciuszczak, foto Dariusz Mikołajewicz )

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Kartka z Kalendarza historycznego TZG „Twierdza Głogów” – marzec 2024 rok. została wyłączona

Głogowski dzień NGO – 27 luty 2024 rok

W Sali Rajców odbył się Głogowski Dzień NGO. W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych.

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej otrzymało Podziękowanie za wzorową działalność społeczną na rzecz Głogowa od Prezydenta Głogowa i Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Z okazji naszego święta członkom i sympatykom Towarzystwa Ziemi Głogowskiej najstarszej
o ponad 79 letniej tradycji organizacji regionalistycznej składamy najserdeczniejsze życzenia i gratulacje. Dziękujemy za Wasza pasję do historii naszej „Małej Ojczyzny Ziemi Głogowskiej.

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Głogowski dzień NGO – 27 luty 2024 rok została wyłączona

Informacja o darowiznach finansowych dla Towarzystwa Ziemi Głogowskiej w 2023 roku.

Działając zgodnie z art. 18 ust. 1e, pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, informujemy, że w 2023r. otrzymaliśmy darowiznę pieniężną na kwotę 21 000,00 złotych z TBS sp. z o.o

Środki te przeznaczone zostały zgodnie z wolą Darczyńcy na działalność statutową naszego Stowarzyszenia, która obejmuje sferę działalności pożytku publicznego, a w szczególności na kulturę, ochronę dóbr kultury i tradycji, naukę i edukację oraz działalność wydawniczą

Dziękujemy Wam bardzo!

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Informacja o darowiznach finansowych dla Towarzystwa Ziemi Głogowskiej w 2023 roku. została wyłączona