Wehikuł czasu Maj 2018 (rok 10/111)

VI Głogowska Nagroda Historyczna przyznana. Laureata wyłoniła Kapituła spośród 5 Nominatów, a werdykt ogłosiła Olga Tokarczuk. Nagrodę otrzymał Arkadiusz Olszewski – autor pełnometrażowego filmu animowanego pt. „Obrońcy Głogowa”. Kapituła, na wniosek Wehikułu czasu przyznała MBP i TZG pozakonkursowe wyróżnienia specjalne za: „70 niezwykłych spotkań z książką”- całoroczne obchody 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej i album „Stare Miasto w Głogowie. 30 lat odbudowy”, praca zbiorowa, Głogów 2017. Po wręczeniu nagród i wyróżnień historycznych odbyło się spotkanie z gościem specjalnym – wielką damą polskiej literatury, wybitną pisarką i eseistką, dwukrotną laureatką nagrody „Nike” – Olgą Tokarczuk.

Olga Tokarczuk ogłasza decyzję Kapituły o wyborze Laureata VI GNH

(fot. Jerzy Popiel dla MBP)

400 lat temu wybuchła straszliwa wojna religijna, która otrzymala później miano wojny trzydziestoletniej. Ten europejski konflikt trwał formalnie od 23 maja 1618 r. do 24 października 1648 roku pomiędzy katolickimi Habsburgami i ich sojusznikami, a Francją i blokiem władców protestanckich. Formalnie zakończona tzw. pokojem westfalskim, w Festung Glogau trwała przez łupieżczą obecność garnizonu szwedzkiego do sierpnia 1650 roku.

Imieniny ulicy 10 Maja to inicjatywa młodych, nowych mieszkańców tej niedługiej, głogowskiej uliczki w okolicy szpitala, chcąc przypomnieć, skąd się wzięła jej nazwa, poznać pierwszych mieszkańców. Wehikuł przygotowal niespodziankę, bo przecież stąd pochodzi. Na dwie godziny ulica, za zgodą Prezydenta, zamieni się w ogród i odbędzie się piknik obecnych i byłych mieszkańców.

Ulica 10 Maja od strony ul. Kościuszki, na pierwszym planie nr 16/18, po drugiej stronie ulicy nr 15/17. (z rodzinnego albumu Antoniego Hryniewicza).

W głogowskiej Marinie zacumuje 09.05.2018r. ok. godz.16.00 statek szkolno – wycieczkowy „W. Łokietek”. Został wyprodukowany w 1956 roku w Stoczni Rzecznej w Głogowie jako 13 holownik z serii tzw. „Bombowców” i otrzymał imię „Jarosław”. Po modernizacji służy nadal jako statek szkolno-wycieczkowy Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle. Inicjatorem sentymentalnej wizyty w Głogowie jest Marian Kulczycki z TZG.

Strażacy i hutnicy obchodzą święto wraz z imieninami swojego patrona, św. Floriana. Wehikuł składa więc im serdeczne życzenia. I przy tej okazji przypomina wielkie majowe pożary z przeszłości miasta.

Również w maju, tym razem w 1979 roku, uruchomiono trzecią (licząc HMG za jedną) już w regionie Hutę Miedzi „Cedynia”. Tą nazwą upamiętniono w miedziowy sposób trójkąt średniowiecznych wydarzeń – Legnica 1241, Głogów 1109 i Cedynia 972.

Strażacy ochotnicy głogowskiej Cukrowni w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne majowe ciekawostki w zakładce

Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.