Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu – październik 2017 (rok 9/104)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 9 października 2017

Październik kiedyś był „miesiącem oszczędzania” dziś to miesiąc jubileuszy.

Siedemdziesiąt lat temu powołano bibliotekę miejską. Na internetowej stronie Książnicy czytamy, że  uruchomienie Miejskiej Biblioteki Publicznej nastąpiło w listopadzie 1947 roku. Fakt jubileuszu w tym roku jest jednoznaczny a pamięć do szczegółów ułomna. Ale wspomnieć trzeba, że już w grudniu 1945 r. zebrano wśród pionierów 27 książek, które wymieniano między sobą.

Pięćdziesiąt lat temu powołano kolejną placówkę kultury – powstało Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych, prekursor dzisiejszego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Pół wieku głogowskiego Muzeum to skarby numizmatyczne, wielkie wystawy i bogate zbiory w przepastnych magazynach.

Dwadzieścia lat temu z kolei powstało głogowskie Radio Plus.

Wehikuł czasu życzy głogowskim Bibliotekarzom, Muzealnikom i Radiowcom sukcesów i satysfakcji.

Pięć lat temu, po informacjach, że posąg Księżnej Salomei opuścił Muzeum Narodowe w Poznaniu by znaleźć się na wielkiej wystawie europejskiej rzeźby figuralnej w Niemczech, Wehikuł wystąpił z inicjatywą spotkania z autorką konserwacji, mgr Sabiną Figurniak. Potem były propozycje zorganizowania czasowej prezentacji rzeźby w Głogowie. Tu nikt nie okazał się zainteresowany. Wreszcie entuzjaści z TZG poszli za podpowiedzią i udali się we wrześniu 2017 r., dużą grupą „w odwiedziny do księżnej Salomei”. Tam odbyło się spotkanie z konserwatorem, popłynęła opowieść a u stóp księżnej pani znalazła się głogowska róża.

Przypomnijmy – uznany za zaginiony, pełnoplastyczny obiekt został znaleziony po wojnie w jednej z odsłoniętych wnęk zrujnowanej kolegiaty. Przekazany do wrocławskiego Muzeum Narodowego, trafił w depozyt do Poznania, bo Salomea była wielkopolską księżniczką

Księżna Salomea z różą od Głogowian w poznańskim Muzeum Narodowym

(fot. Dariusz A. Czaja)

Inne październikowe ciekawostki i kolejna propozycja Z lektur Wehikułu  w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.


- A +
Archiwum
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest niedziela, 22 lipca 2018