Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu – wrzesień 2017 (rok 9/103)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 6 września 2017

 I skończyły się wakacje. Wrzesień rozpoczął się tradycyjnie inauguracją roku szkolnego ale już w objeciach reformy systemu oświaty i obchodami kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dla lokalnych regionalistów sobota, 2 września była okazją do spotkania  Odbył się VIII Piknik Forteczny, członków i sympatyków Towarzystwa Ziemi Głogowskiej na terenie fortu „Luneta” nad Jeziorem Zamkowym. Chętni poznawali tajemnice Fortu. Była okazja do wymiany doświadczeń, podziękowań, rozmów dotyczących działalności regionalistycznej oraz o historii Ziemi Głogowskiej. Jak i w całym kraju tak i tu czytano „Wesele”.

Miło poinformować, że Laureat V Głogowskiej Nagrody Historycznej Wehikułu czasu, przewodnik TZG dla dzieci „Poli i Stasia wędrówki po Głogowie” zwyciężył w wakacyjnym  konkursie Gazety Wrocławskiej: Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2017 (w kategorii wydawnictwo)

Na początku sierpnia Wehikuł przebywał w Głogowie.  W trakcie pobytu obok spotkań z tymi, którzy byli w mieście przed, lub po swoim urlopie, poczynil kilka  obserwacji i zebrał tez kilka doświadczeń. Będzie czas do nich wrocić przy okazji.

         4 sierpnia miało miejsce wydarzenie szczególne. W Szpitalu Powiatowym odsłonięta została tablica poświęcona dr. Wiesławowi Juszkiewiczowi, który70 lat temu jako pierwszy polski lekarz rozpoczął tu pracę. Doktor poświęcił swojemu miastu kolejne lata życia. Do 1999 roku pracował zawodowo. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Legnickiej.

W trakcie uroczystości głos zabrał syn Doktora, również jak i on Honorowy Obywatel Głogowa, Władysław Juszkiewicz, na co dzień mieszkający w Los Angeles. Z lewej dr Edward Schmidt, Prezes Zarządu Szpitala i chór „Gaudium” pod dyrekcją Barbary Walendziak, który uświetnił uroczystość. (fot Dariusz A. Czaja)

Odkrycia głogowskie. Przy ul Mickiewicza na terenie rejonu GDDKiA znajduje się nietypowe lapidarium. Można nazwać – ogródek kamiennych i petonowych artefaktów drogowych.  Można zobaczyc granitowe krawężniki sprzed lat, w tym niespotykane już kamienne łuki, stuletnie słupki kilometrowe, znaki drogowe. Obserwować ewolucję tzw. galanterii drogowej, wraz z postępem w budowie dróg. A wszystko wraz z barwną opowieścią kierownika inż. Dariusza Zajączkowskiego, który zapewnia, że po kontakcie telefonicznym zaspokoi  ciekawość każdego zainteresowanego.

Lapidarium kamieniarki drogowej

Inne wrześniowe ciekawostki i kolejna propozycja „Z lektur Wehikułu” –  w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.


- A +
Archiwum
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest niedziela, 22 lipca 2018