Nowe publikacje TZG

„Poli i Stasia wędrówki po Głogowie – Przewodnik dla dzieci” to kolejna publikacja Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Książeczka skierowana jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Bohaterami Przewodnika są Pola i Staś, którzy oprowadzają młodego czytelnika po najważniejszych miejscach Starego Miasta i Śródmieścia w Głogowie. Odbywa się to w porządku chronologicznym: od powstania grodu na prawobrzeżnej wyspie, poprzez kolejne zabytkowe przystanki, a kończy widokiem na całe miasto z tarasu widokowego wieży ratuszowej.

Przy każdym zabytkowym punkcie, obok historycznego opisu, młody czytelnik znajdzie ciekawostki, słowniczek pojęć a także zadania plastyczne. Wykonanie wszystkich oraz rozwiązanie dodatkowych zadań, wiążących się z odwiedzeniem głogowskich zabytków, umożliwia uzyskanie tytułu Mistrza Historii Głogowa.

 Poli i Stasiowi towarzyszą na łamach Przewodnika kolorowe ilustracje, wykonane przez plastyczkę Anetę Steciąg. Natomiast autorem tekstu jest Dariusz Andrzej Czaja.

Przewodnik_dla_dzieci

Publikacja umożliwia nabycie przez dzieci podstawowej wiedzy o historii i dziedzictwie kulturowym Głogowa. Ma szansę rozbudzić świadomość historyczno-regionalną w najmłodszym pokoleniu, integrując je z rodzinnym miastem. Natomiast umieszczone w publikacji zadania pobudzą aktywność umysłową młodych czytelników.

W najbliższym czasie planowane są spotkania autorów z młodymi głogowianami, wśród których Przewodnik będzie rozprowadzany. O szczegółach będziemy informować.

Nowy zeszyt nr 76 Encyklopedii Ziemi Głogowskiej

Kolejną publikacją Towarzystwa Ziemi Głogowskiej jest zeszyt nr 76 Encyklopedii Ziemi Głogowskiej, który zawiera 19 haseł, przedmiotowych i biograficznych, napisanych przez siedmiu autorów (Antoni Bok, Michał Cimek, Dariusz Andrzej Czaja, Marek Robert Górniak, Wiesław Maciuszczak, Sławomir Olejnik, Jacek Relich).

Spis haseł w najnowszym w zeszycie nr 76:

– Badoń-Lehr Ryszard;
– Buler Andrzej;
– Fabryka Maszyn Budowlanych „Famaba” (x2);
– Gimnazjum nr 4 im. Polskich Odkrywców;
– Kirkiewicz Józef,
– Lewicki Jerzy;
– Międzynarodowy Festiwal im. Andreasa Gryphiusa;
– Ochotnicze Straże Pożarne na Ziemi Głogowskiej (x2);
– Orzech Stanisław;
– Państwowy Ośrodek Maszynowy w Głogowie;
– Papużyński Władysław;
– Porty w Głogowie do 1945 roku;
– Ruszowice – historia do roku 1945;
– Sanojca Ryszard;
– Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki;
– Wyszanów – historia po roku 1945;
– Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Milana w Legnicy, Oddział w Głogowie.

Encyklopedia Ziemi Głogowskiej jest najbardziej znaną i najstarszą serią wydawniczą TZG. Pierwszy numer trafił do rąk czytelników w 1993 roku, a do dziś stowarzyszenie wydało łącznie już 76 zeszytów, w tym kilka monotematycznych i okolicznościowych (o Sławie i okolicach, z okazji 900-lecia obrony Głogowa, 20-lecia Encyklopedii Ziemi Głogowskiej i 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce). W każdym zeszycie znajdują się hasła w porządku alfabetycznym o zróżnicowanej tematyce, lecz związanej oczywiście z Głogowem i regionem. Na przestrzeni prawie ćwierć wieku ukazało się drukiem już ponad 800 haseł, napisanych przez około 100 autorów. Twórcami zagadnień są akademiccy pracownicy naukowi, muzealnicy, nauczyciele, studenci oraz lokalni pasjonaci historii.
Zeszyty EZG, jak i inne wydawnictwa Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, dostępne są w biurze stowarzyszenie w głogowskiej PWSZ oraz w lokalnych księgarniach i salonikach prasowych.

76

– Gottlob Siegfried Dietrich, „Losy Głogowa podczas okupacji francuskiej 1806-1814” – Publikacja dotyczy militarnych dziejów naszego miasta. Pisane „na gorąco” wspomnienia głogowskiego lekarza, wydane w 1815 roku w Głogowie. Książka przetłumaczona przez Antoniego Boka i opatrzona Posłowiem prof. dr hab. Jerzego Maronia z Uniwersytetu Wrocławskiego, ukazuje się jako VII tom serii: GLOGOVIA MILITARIS.

Autor – dr Gottlob Siegfried Dietrich był wybitnym głogowianinem, lekarzem praktykiem, aktywnym w życiu społecznym. Był również człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach i kontaktach, które wykorzystał też w prezentowanym dziele.

Wydawca zapowiada „Losy Głogowa” tak: Książka, którą przedstawiamy czytelnikowi, jest „historią w historii”: zapisem wydarzeń i opisem sytuacji, jaka przydarzyła się Głogowowi i jego ludności w burzliwych czasach początku XIX wieku. Oto wojna przerywa nagle i w brutalny sposób codzienne bytowanie miasta, które na swoje nieszczęście jest twierdzą. Zagarnia życie jego społeczności na ponad siedem okupacyjnych lat. Ostatni rok jest czasem mobilizacji, oblężenia, walk i nadziei. To sytuacja dramatyczna i niszcząca życie – jak prawie każda okupacja. Z takiego też punktu widzenia opisuje ją świadek.

W najbliższym czasie wydawnictwa będą dostępne do nabycia.

15895863_1295686140510863_2568769135163015400_o

Prezentujemy drugą nową publikacją Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Jest to opracowanie pt.„Twierdza Głogów. Przewodnik” autorstwa Wiesława Maciuszczaka.

Niewielka, acz przydatna, broszura o objętości 36 stron, formatu 16×23 cm. Tekst trójjęzyczny (polski, angielski, niemiecki).

Przewodnik ilustrowany jest współczesnymi i archiwalnymi zdjęciami oraz zaopatrzony w czytelne, kolorowe plany. Dla odwiedzających Głogów podano przydatne adresy oraz wykaz stałych imprez, podczas których udostępniane są wnętrza obiektów. Redakcja i konsultacja: Antoni Bok i Ireneusz Dominiak.

15972725_1296733553739455_535085891864436460_o

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.