Wehikuł czasu – styczeń 2017 (rok 9/95)

 

Na progu Roku 2017 stoimy przed kolejnymi, nowymi wyzwaniami ale i przed podsumowaniami.

Kolejna, już piąta (V) edycja Głogowskiej Nagrody Historycznej pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Rafaela Rokaszewicza już niebawem.

Z Regulaminu: Głogowska Nagroda Historyczna – „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu” jest przyznawana przez internetowy „Wehikuł czasu” w Głogowie we współpracy z Towarzystwem Ziemi Głogowskiej, Miejską Biblioteką Publiczną i miejscowymi mediami. Patronem Honorowym jest Prezydent Miasta Głogowa /…./ Do GNH „Złoty Bilet Wehikułu” kwalifikowane są wydarzenia, spektakle, publikacje i inne projekty dotyczące upowszechniania wiedzy o przeszłości Ziemi Głogowskiej, a mające miejsce w roku 2016. …. Nagrodę może otrzymać również osoba zaangażowana w wyżej określone przedsięwzięcia, a zgłoszona do udziału w plebiscycie.

Mocnym akcentem początku roku będą kierowane do sprzedaży wydane w poprzednim wydawnictwa TZG takie jak:

Gottlob Siegfried Dietrich Losy Głogowa podczas okupacji francuskiej 1806-1814”. Pisane „na gorąco” wspomnienia głogowskiego lekarza, wydane w 1815 roku w Głogowie. Książka została przetłumaczona przez A. Boka i opatrzona posłowiem prof. dr hab. Jerzego Maronia z Uniwersytetu Wrocławskiego ukazuje się jako VII już tom serii GLOGOVIA MILITARIS, która redaguje Wiesław Maciuszczak.

Dariusz A. Czaja tekst, Aneta Steciąg rysunki, „Poli i Stasia wędrówki po Głogowie. Przewodnik dla dzieci”.

Wiesław Maciuszczak „Twierdza Głogów. Przewodnik”. -Niewielka acz przydatna książeczka. Przewodnik zaopatrzony w czytelne, przejrzyste i kolorowe plany i kolorowe ilustracje. wykaz dedykowanej, popularnej literatury tematu i podpowiedziane przydatne adresy. Konsultacja i redakcja Antoni Bok i Ireneusz Dominiak.

76 zeszyt Encyklopedii Ziemi Głogowskiej zawiera 18 haseł bioigraficznych i przedmiotowych.

Wydawnictwa TZG można będzie nabyć w głogowskich księgarniach, siedzibie TZG i na portalu aukcyjnym.

Warto również wspomnieć i polecić wydaną niedawno książkę głogowianki, Sandry Blazejewskiej, Wołyń 1943: antypolska akcja OUN-UPA w województwie wołyńskim„. Przedmowę do tej pracy napisał ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znawca tej problematyki.

plakat

Zamek Książąt Głogowskich w śniegu (fot. Zbigniew Lipowski)

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne styczniowe ciekawostki w zakładce

Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.